sowie

Przydatne informacje, porady, ciekawostki z różnych branż i tematów

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2012-10-16 09:31

Ostatni komentarz: Ja właśnie w weekend już trochę zacząłem ogarniać auto i przygotowywać je na jesień. Kupiłem wycieraczki oximo, ogarnąłem płyny i posprzątałem w środku. Jeszcze parę rzeczy ogarnę w najbliższych dniach i będzie ok
dodany: 2023.09.12 20:59:09
przez: Robert
czytaj więcej
Data newsa: 2013-04-04 10:15

Ostatni komentarz: chyba najlepiej jednak jest jak ktoś Ciebie raczej wprowadzi do tego biznesu w kontekście marketingu wielopoziomowego bo tym jest jednak typowa konsultantka Oriflame czy z Avon. Ktoś kto długo w tym siedzi i od początku Tobie wyjaśni jak na przykład proponować tanie rzeczy z katalogu w danym miesiącu a z których ma się największy procent. Mnie wprowadziły przesympatyczne osoby z https://www.oriswiat.pl
dodany: 2021.09.17 03:10:08
przez: AśkaKertyńska
czytaj więcej
Data newsa: 2014-04-12 11:08

Ostatni komentarz: No właśnie cała operacja trwa 5 minut pod warunkiem że nie traficie na urzedniczkę z całkowitym brakiem empatii która podeśle was z kwitkiem, ponieważ na drzwiach swych napisała że wydawanie kart odbywa się do 15 i nie ważne że biuro czynne do 16-tej.
dodany: 2019.07.08 13:49:02
przez: Mirob
czytaj więcej
Data newsa: 2011-02-07 15:07

Ostatni komentarz: promotor-marketing, promocja Anna Karczmarz
Forteczna 36/31
58-316 Wałbrzych
tel. 732 729 145
biuro@promo-tor.pl
www.promo-tor.pl
dodany: 2019.01.16 16:01:06
przez: promotor
czytaj więcej
Data newsa: 2010-08-10 09:53

Ostatni komentarz: proponuję zerknąć na stronę paszport.info
dodany: 2018.04.26 15:55:20
przez: paszport.info
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-14 14:00

Ostatni komentarz: home po roku ma strasznie wysokie ceny odnowien... pierwszy rok promocyjnie fajnie wyglada ale potem tragedia...
dodany: 2017.12.04 13:22:15
przez: KS
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-02 14:07

Ostatni komentarz:

Często te określenia są mylone, jeśli ktoś nie ma "technicznego" obeznania w temacie. Ale tak naprawdę nie jest ta wiedza potrzebna wszystkim.


dodany: 2016.11.30 11:39:25
przez: jacek
czytaj więcej
POLECAMY
Hikikomori - ucieczka w świat Internetu
2011-03-17 12:39

Hikikomori. W dzisiejszych czasach coraz częściej da się zauważyć problem uzależnienia od Internetu. Czasami przyczyną może być po prostu brak innych zainteresowań i chęć grania w ulubione gry, czasami jest to następstwo kłopotów w szkole czy braku akceptacji ze strony rówieśników. Przyczyn jest wiele. Można by rzec, tyle, ile przypadków. Uzależnienie od sieci często prowadzi do wycofania się z życia realnego.


Czym jest hikikomori?
Słowo to wywodzi się z języka japońskiego i dosłownie oznacza „oddzielenie się”, „istota odosobniona”. Termin ten opisuje ludzi, którzy wycofali się z życia społecznego, nie chcą wychodzić z domu, a nawet własnego pokoju. Odrzucają przy tym bezpośredni kontakt z otoczeniem, a nawet z bliskimi. Jako jedyną formę kontaktu z ludźmi uznają porozumiewanie się przez Internet, czasem telefon. Pozostawanie zamkniętym we własnym świecie może trwać kilka miesięcy, a nawet kilkanaście lat. Najczęściej problem ten dotyczy nastolatków. Pierwsze przypadki zjawiska hikikomori pojawiły się w Japonii i to właśnie tam jest ono najbardziej rozpowszechnione.

Czy hikikomori to choroba?
Naukowcy zachodni, którzy zbadali ten problem, uznali, że nie jest to choroba psychiczna. Osoby te nie cierpią na depresję, psychozę czy schizofrenię. Nie można zakwalifikować tych przypadków jako żadnej ze znanych chorób. Japońscy naukowcy natomiast stwierdzili, że jest to choroba społeczna, charakterystyczna dla Japonii. Trudno więc jednoznacznie określić to zjawisko. Wiadomo jednak, że nie występuje ono jedynie w Japonii, ale także w innych krajach świata.
Syndrom hikikomori powiązany jest z uzależnieniem od Internetu. Całymi dniami przesiadujący w swoim pokoju hikikomori gra w gry internetowe, poznaje tam ludzi podobnych do siebie, rozmawia z nimi, zaczyna postrzegać ich jako swoich najbliższych. Przestaje utrzymywać jakiekolwiek kontakty z rodziną, wychodząc do łazienki stara się nie napotkać nikogo na drodze. Często swoje potrzeby fizjologiczne załatwia nie wychodząc  w ogóle - używając w tym celu butelek, naczyń. Posiłki zwykle podstawiają mu rodzice pod drzwi. Często syndrom hikikomori związany jest z zadawaniem sobie bólu, z samookaleczeniem, co dodatkowo obciąża psychicznie i niepokoi rodziny osób zamkniętych.

Jakie mogą być przyczyny?
Oczywiście może być ich nieskończenie wiele. Najbardziej prawdopodobne wiążą się z presją wywieraną na młodych ludzi przez społeczeństwo oraz najbliższe otoczenie. Większość przypadków hikikomori występuje wśród mężczyzn. Wobec nich stawia się większe wymagania, wiele się od nich oczekuje. Być może powodem jest właśnie strach przed porażką, niesprostaniem tym oczekiwaniom, brak akceptacji, problemy z nawiązywaniem kontaktów bezpośrednich. Przyczynia się do tego w dużej mierze również Internet. W sieci wszystko wygląda piękniej niż w rzeczywistości. Gry pomagają oderwać się od problemów dnia codziennego, poznani na forach ludzie stają się przyjaciółmi. Młody zamknięty w swojej „twierdzy” człowiek myśli, że nic więcej mu nie potrzeba. W pewnym sensie dzięki temu może poczuć się wolny – nie ma żadnych obowiązków, nie musi iść do szkoły, do pracy, nie musi robić nic, a tak naprawdę jest uwięziony sam w sobie.

Jak to leczyć?
Co do leczenia zdania specjalistów są rozbieżne. Jedni uważają, że należy po prostu czekać, aż hikikomori sam wyjdzie z pokoju i powróci do społeczeństwa, inni twierdzą, że jedynym sposobem może być wyciągnięcie ich stamtąd nawet siłą. W wielu przypadkach okazuje się, że leki farmaceutyczne niewiele pomogą. Skuteczne mogą być specjalne nowoczesne terapie, polegające na wywabieniu osoby zamkniętej ze swojej twierdzy poprzez nawiązanie z nią relacji za pośrednictwem Internetu - podszywając się pod przyjaciela grającego w te same gry. Ni ema jednak gwarancji, że raz wywabiony hikikomori nie zamknie się znów...
Trudno jest znaleźć złoty środek, który pomógłby rozwiązać problem hikikomori. Najlepszym sposobem jest zapobieganie uzależnieniom od Internetu, poświęcanie dzieciom odpowiednio dużo czasu, wskazywać na inne ciekawe i budujące zajęcia, które dadzą im satysfakcję, a także starać się zauważać ich problemy oraz pozwalać na większą samodzielność.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: