Często te określenia są mylone, jeśli ktoś nie ma "technicznego" obeznania w temacie. Ale tak naprawdę nie jest ta wiedza potrzebna wszystkim.
Umowa o pracę na czas nieokreślony, to nadal najbardziej atrakcyjna i bezpieczna dla pracownika forma zatrudnienia. O to też konsekwentnie zabiegają związki zawodowe w Polsce. Współczesny rynek pracy pokazuje jednak, że dla wielu osób niestandardowe metody zarobkowania stanowią równie łakomy kąsek. Jedną z takich metod, obok np. telepracy, samozatrudnienia czy umowy cywilno-prawnej jest praca na wezwanie, zwana też "pracą na żądanie". Praca na wezwanie, w odróżnieniu od typowego modelu zatrudnienia, nie jest świadczona w sposób ciągły. Odbywa się tylko w przypadku nagłego zapotrzebowania na taką usługę. Pracodawca może w każdej chwili wezwać pracownika do wykonania określonego zadania. W związku z tym jest on zobowiązany być zawsze do dyspozycji. Taki sposób jest korzystny dla pracodawcy, który nie jest w stanie określić precyzyjnie zapotrzebowania na pracę, gdyż jest ono zależne od czynników zewnętrznych. Jednak w polskim prawie pracy nie ma uregulowań dotyczących pracy na wezwanie. Występują jedynie formy zbliżone, na przykład dyżur pracowniczy, określony w art. 151 Kodeksu Pracy jako pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy poza normalnymi godzinami. Może on być pełniony w zakładzie pracy, w domu, lub innym miejscu, wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast przepisy w innych krajach Unii Europejskiej uwzględniają nawet dwa rodzaje pracy na wezwanie. Jeden z nich polega na tym, że umowa o pracę jest zawarta między stronami, a praca jest świadczona tylko w przypadku wezwania do niej pracownika. Drugim wariantem jest podpisanie umowy przedwstępnej, powodującej pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy. W przypadku wystąpienia konieczności świadczenia pracy, następuje podpisanie właściwej umowy o pracę o charakterze tymczasowym. Zasadniczą jednakże cechą tej formy zatrudnienia pozostaje gotowość pracownika do podjęcia pracy na każde wezwanie pracodawcy, w zależności od jego potrzeb. Według tego jest określany zakres, warunki i czas trwania pracy.
Podstawową korzyścią dla pracodawcy jest możliwość korzystania z pracownika tylko w sytuacjach nieprzewidzianych, nie dających się precyzyjnie zaplanować. Nie trzeba wówczas zwiększać liczby pracowników. Z kolei dla zatrudnionego, który musi być w pełni dyspozycyjny, a nie ma przy tym gwarancji stałych dochodów, łączy się to najczęściej z atrakcyjnym wynagrodzeniem.
Praca na wezwanie jest często wykorzystywana w wielu sektorach przemysłu, handlu, usług, w transporcie powietrznym, w hotelarstwie i turystyce. W polskim prawie nie wszystkie aspekty takiej formy zatrudnienia zostały precyzyjnie określone. Nie wiadomo na przykład, jak długi może być okres oczekiwania na wezwanie do pracy oraz czy za pozostawanie do dyspozycji pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie. W razie konieczności zatrudnienia w pilnej potrzebie, pracodawca ma możliwość skorzystania z usług agencji pracy tymczasowej, może też zawrzeć umowy stosowane przy zatrudnieniu sezonowym. Specyficzną formą pozostawania w gotowości do pracy są dyżury "pod telefonem", często stosowane w służbie zdrowia. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej dyżur "pod telefonem" nie jest dyżurem medycznym i nie jest wliczany do czasu pracy. Ta sama zasada jest zresztą przyjęta także w prawie polskim. Jednocześnie przepisy, zarówno polskie, jak i europejskie przyjmują zasadę, że do czasu pracy powinny być doliczone godziny spędzone w pracy po wezwaniu telefonicznym. Jako godziny pracy rzeczywistej podlegają one wliczeniu do dobowych i tygodniowych limitów czasu pracy.
Kontraktowanie pracy jest stosowane jako jeden ze sposobów zmniejszenia obciążeń dla pracodawcy. Form jest wiele, praca na wezwanie należy do jednej z nich. Pracownik jest cały czas do dyspozycji pracodawcy, który wzywa go w razie potrzeby.
Nie. Domena i strona www to dwie odrębne rzeczy, jednak bardzo ściśle ze sobą powiązane. Zakładając swoją stronę osobistą, firmową, bloga, sklep internetowy musimy mieć nazwę, bez niej nasza strona (niezależnie od tego jak atrakcyjna jest jej treść) nie zaistnieje w internecie. Domena jest właśnie taką nazwą dla naszej strony, dzięki której staje się ona rozpoznawalna - a po wpisaniu jej w pole adresu w przeglądarce internetowej wyświetli się na ekranie komputera.
czytaj więcejJakie są korzyści z posiadania certyfikatu SSL?
- Szyfrowanie danych - certyfikat SSL szyfruje przesyłanie poufnych informacji takie jak np. dane klientów w sklepie internetowym.
- Poczucie bezpieczeństwa - osoba odwiedzająca ma pewność, że przesyłane informacje nie trafią w niepowołane ręce. Przez co chętniej może dokonać zakupów w naszym sklepie, bądź wypełnić formularz kontaktowy.
- Wiarygodność - certyfikat SSL potwierdza wiarygodność Twojej strony internetowej
- Prestiż - certyfikat SSL jasno przedstawia, że dbasz o zasady bezpieczeństwa.
- Rozpoznawalność marki - posiadanie certyfikatu SSL daje do zrozumienia potencjalnym Klientom, że jesteś poważnym osobą/firmą, której można zaufać.
Każdy z nas chciałby by jego witryna i dane przesyłane w sieci były bezpieczne. Naprzeciw tym potrzebom wyszli właśnie twórcy certyfikatu SSL (Secure Socket Layer). Pierwsza wersja tego protokołu pojawiła się już w 1994 roku i od tamtego czasu jest stale rozwijana by móc coraz lepiej chronić nasze strony www.
Certyfikaty SSL to narzędzia zapewniające ochronę witryn internetowych i gwarantujące zachowanie poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami. Certyfikaty SSL rejestrowane są na określoną nazwę domeny i zawierają informacje o jej właścicielu, jego adresie itp. Kryptograficzne zabezpieczenia uniemożliwiają ich samodzielną edycję.
Uruchamiając swoją stronę internetową na pewno będziesz potrzebował/a domeny i najprawdopodobniej będzie to polski adres typu .pl Utrzymanie domeny przez pierwszy rok wcale nie musi oznaczać kosztów i w sieci można znaleźć oferty darmowej rejestracji polskich domen.
Oczywiście jak zawsze warto zwrócić uwagę na "małą czcionkę" i wszelkiego rodzaju haczyki jakie mogą sie kryć za taka propozycję.
Z każdym nowym rokiem kalendarzowym, osoby fizyczne prowadzące własne działalności gospodarcze, mają możliwość zmiany dotychczasowej formy rozliczania się z podatku dochodowego (PIT) z Urzędem Skarbowym (US). Muszą tego dokonać na piśmie z powiadomieniem US.
O ile nie zawiadomimy w nieprzekraczalnym i nieprzywracanym terminie do dnia 20 stycznia każdego nowego roku kalendarzowego US, wówczas kontynuujemy nasze dotychczasowe rozliczenia podatkowe PIT z US. Oczywiście w przypadku gdy nie chcemy dokonywać żadnej zmiany w tym zakresie (PIT), nie musi o tym informować US.
Co do podatników rozpoczynających swoją przygodę z US pomiędzy dniem 01 a 20 stycznia, również mają oni możliwość zmiany do 20 stycznia, dokonanego przed tym dniem wyboru formy opodatkowania na dany rok. Dla tych którzy rozpoczną działalność gospodarcza w trakcie roku (po 20 stycznia), nie ma (co do zasady) możliwości zmiany dokonanego wyboru formy opodatkowania i należy ją kontynuować do końca roku kalendarzowego.