sowie

Przydatne informacje, porady, ciekawostki z różnych branż i tematów

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2013-04-04 10:15

Ostatni komentarz: chyba najlepiej jednak jest jak ktoś Ciebie raczej wprowadzi do tego biznesu w kontekście marketingu wielopoziomowego bo tym jest jednak typowa konsultantka Oriflame czy z Avon. Ktoś kto długo w tym siedzi i od początku Tobie wyjaśni jak na przykład proponować tanie rzeczy z katalogu w danym miesiącu a z których ma się największy procent. Mnie wprowadziły przesympatyczne osoby z https://www.oriswiat.pl
dodany: 2021.09.17 03:10:08
przez: AśkaKertyńska
czytaj więcej
Data newsa: 2014-04-12 11:08

Ostatni komentarz: No właśnie cała operacja trwa 5 minut pod warunkiem że nie traficie na urzedniczkę z całkowitym brakiem empatii która podeśle was z kwitkiem, ponieważ na drzwiach swych napisała że wydawanie kart odbywa się do 15 i nie ważne że biuro czynne do 16-tej.
dodany: 2019.07.08 13:49:02
przez: Mirob
czytaj więcej
Data newsa: 2011-02-07 15:07

Ostatni komentarz: promotor-marketing, promocja Anna Karczmarz
Forteczna 36/31
58-316 Wałbrzych
tel. 732 729 145
biuro@promo-tor.pl
www.promo-tor.pl
dodany: 2019.01.16 16:01:06
przez: promotor
czytaj więcej
Data newsa: 2010-08-10 09:53

Ostatni komentarz: proponuję zerknąć na stronę paszport.info
dodany: 2018.04.26 15:55:20
przez: paszport.info
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-14 14:00

Ostatni komentarz: home po roku ma strasznie wysokie ceny odnowien... pierwszy rok promocyjnie fajnie wyglada ale potem tragedia...
dodany: 2017.12.04 13:22:15
przez: KS
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-02 14:07

Ostatni komentarz:

Często te określenia są mylone, jeśli ktoś nie ma "technicznego" obeznania w temacie. Ale tak naprawdę nie jest ta wiedza potrzebna wszystkim.


dodany: 2016.11.30 11:39:25
przez: jacek
czytaj więcej
Data newsa: 2013-08-09 10:07

Ostatni komentarz: JARTOM, nieruchomości w SSE, nie tylko w Bieruniu - oni mają również hale w innych miastach. Po prostu przejrzyjcie sobie ich bazy. Teraz można robić naprawdę interesy w wielu miejscach i na bardzo dobrych warunkach.
dodany: 2016.07.15 11:26:58
przez: korter
czytaj więcej
POLECAMY
Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy
2011-07-29 13:37

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy oznacza dobrowolną, bezterminową i regularną pracę, świadczoną na rzecz firmy w czasie krótszym niż normalny, czyli wynikającym z przepisów prawnych, w tym Kodeksu Pracy, branżowych umów zbiorowych, czy też przyjętych w danym przedsiębiorstwie norm czasu pracy” - pisze Barbara Bylica w Encyklopedii Zarządzania. Co to oznacza w praktyce?
Pracownik pracuje krócej, niż wynosi określony przepisami jej dzienny lub tygodniowy wymiar. Wynagrodzenie jest proporcjonalne do ilości przepracowanego czasu. Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, korzysta z takich samych uprawnień jak pracownicy pełnoetatowi. Inaczej rozliczany jest tylko jego wymiar urlopu wypoczynkowego i praca w godzinach nadliczbowych. Decyzja o podjęciu pracy na część etatu wynika z wyboru, ale czasem też z przymusu. Wiele osób, z uwagi na zdobytą specjalizację lub charakter wykonywanego zawodu, nie chce się wiązać z jednym pracodawcą, przyjmując oferty na niepełny etat w kilku zakładach pracy. Inni widzą w pół- czy ćwierćetatach szansę na dorobienie do stałej pensji, emerytury czy renty. Są jednak przypadki przyjęcia takiego zatrudnienia z braku innych propozycji. Ważny jest fakt, że ta grupa pracowników jest chroniona kodeksem pracy, nakładając na pracodawcę obowiązek jednakowego traktowania wszystkich zatrudnionych, bez względu na to, czy są zatrudnienia na cały, czy tylko na część etatu.Wybór zatrudnienia w niepełnym wymiarze ma swoje konsekwencje już w momencie zawierania umowy o pracę. W kodeksie pracy, czas jej wykonywania jest obowiązkowym elementem każdej umowy o pracę. Pracodawca z pracownikiem muszą konkretnie ustalić, w jakich godzinach i w jakich dniach, pracownik będzie zobowiązany świadczyć pracę. Pracownik ma prawo otrzymać informację o podstawowych warunkach zatrudnienia w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy o pracę. Nie może również otrzymać gorszych warunków płacowych, niż zatrudnieni na pełnym etacie – oczywiście proporcjonalnie do wykonywanego czasu pracy. Pracodawca, zatrudniając takiego pracownika, powinien pamiętać, że praca w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może być powodem jego dyskryminacji.

Zatrudnienie na część etatu ma wiele pozytywnych stron. Liczbę personelu i godziny pracy można precyzyjnie dostosować do potrzeb zakładu, a osoby pracujące na część etatu są bardziej elastyczne w ustalaniu czasu pracy. Osoby w wieku przedemerytalnym, z licznymi obowiązkami rodzinnymi, studenci czy niepełnosprawni mają wybór długości czasu pracy oraz jej godzin rozpoczęcia i zakończenia. Efektem tego jest większa satysfakcja pracowników, a to z kolei wpływa na zmniejszenie absencji oraz poprawę jakości pracy. Są jednak także minusy. Można do nich zaliczyć nieco większe koszty administracyjne oraz wyposażenia pracowników w narzędzia pracy, czy odzież ochronną. Pracownicy nie są tak zintegrowani jak załoga pracująca na cały etat, mogą również przejawiać mniejszą chęć do podnoszenia kwalifikacji, poprzestając na status quo.

Zatrudnienie na część etatu, to jedna z częściej stosowanych elastycznych form pracy w Europie. Szczególnie często korzystają z niej kobiety, wychowujące dzieci, uczniowie, studenci, a także osoby starsze, powoli ograniczające swoją aktywność zawodową. Praca na część etatu jest korzystna dla firm w wielu szczególnych przypadkach. Czasem bardziej opłaca się zatrudnić osobę na część etatu, niż płacić za nadgodziny. Pół- albo ćwierćetatowcy mogą wspomagać pełnoetatowców w czasie największego nasilenia pracy. Pracownik ma prawo do ograniczenia wymiaru etatu, jednak pracodawca może odmówić, jeśli godzi to w interes firmy. Kobiety wychowujące dzieci mają prawo do zamiany urlopu wychowawczego na skrócony wymiar czasu pracy. Wymaga to wcześniejszych ustaleń z pracodawcą.
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: