Często te określenia są mylone, jeśli ktoś nie ma "technicznego" obeznania w temacie. Ale tak naprawdę nie jest ta wiedza potrzebna wszystkim.
Cięcie laserem to jedna z najnowocześniejszych metod rozdzielania materiału. Technika ta ma obecnie duże zastosowanie w przemyśle, m.in. do cięcia stali niestopowych lub wysokostopowych, aluminium, drewna, ceramiki, szkła, tkanin oraz tworzyw sztucznych. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest osiąganie lepszych parametrów podczas obróbki metali, niż w procesie standardowej obróbki mechanicznej. Cięcie laserowe polega na punktowym wprowadzeniu energii i wysyłania wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Może to odbywać się na trzy różne sposoby: poprzez sublimację, wypalanie i topnienie. Zwykle jednak wykorzystywane są wszystkie trzy rodzaje cięcia, w zależności od mocy i typu urządzenia.
Wyróżnia się kilka metod cięcia laserowego:
• cięcie przez odparowanie – ta metoda stosowana jest do cięcia materiałów, które nie ulegają topnieniu, np. drewna i niektórych tworzyw sztucznych. Polega ona na odparowaniu w atmosferze gazu obojętnego materiału pod wpływem działania wiązki lasera;
• cięcie przez topnienie i wydmuchiwanie – pod wpływem działania wiązki laserowej materiał ulega stopnieniu i usuwany jest za pomocą strumienia gazu obojętnego. Metoda ta świetnie sprawdza się w obróbce metali, szczególnie stali nierdzewnej;
• cięcie przez wypalanie – polega na wypalaniu materiału za pomocą strumienia tlenu lub mieszaniny gazów zawierających tlen. Metoda ta znajduje zastosowanie dla cięcia materiałów, które ulegają spalaniu w wysokiej temperaturze, np. stal węglowa;
• pęknięcia termiczne – materiał pęka na skutek wywołania przez zogniskowaną wiązkę naprężenia cieplnego. Ten rodzaj cięcia laserem wykorzystywany jest dla kruchych materiałów, szczególnie szkła;
• zarysowanie – stosowane jest w procesie cięcia płytek krzemowych i korundowych, a polega na nacięciu rowka lub ciągu otworów, a następnie mechanicznym złamaniu materiału;
• najczęściej stosowane do cięcia tworzyw sztucznych cięcie laserowe polegające na niszczeniu wiązań cząsteczkowych materiału za pomocą lasera ekscymerowego.
Cięcie laserowe ma wiele zalet. Do najważniejszych należą: szybkość i precyzja cięcia, gładka i czysta powierzchnia, dzięki czemu materiał nie wymaga obróbki wykończeniowej, wąska strefa wpływu ciepła oraz wąska szczelina cięcia, dzięki czemu możliwa jest oszczędność materiału. Kolejny pozytywny aspekt to szeroki zakres materiałów, które można za pomocą tej metody poddać procesowi cięcia. Główną wadą cięcia laserem jest brak możliwości regulowania kąta cięcia. Metoda ta nie sprawdza się również przy wycinaniu otworów. Cechuje się także wysokimi kosztami inwestycyjnymi.
Nie. Domena i strona www to dwie odrębne rzeczy, jednak bardzo ściśle ze sobą powiązane. Zakładając swoją stronę osobistą, firmową, bloga, sklep internetowy musimy mieć nazwę, bez niej nasza strona (niezależnie od tego jak atrakcyjna jest jej treść) nie zaistnieje w internecie. Domena jest właśnie taką nazwą dla naszej strony, dzięki której staje się ona rozpoznawalna - a po wpisaniu jej w pole adresu w przeglądarce internetowej wyświetli się na ekranie komputera.
czytaj więcejJakie są korzyści z posiadania certyfikatu SSL?
- Szyfrowanie danych - certyfikat SSL szyfruje przesyłanie poufnych informacji takie jak np. dane klientów w sklepie internetowym.
- Poczucie bezpieczeństwa - osoba odwiedzająca ma pewność, że przesyłane informacje nie trafią w niepowołane ręce. Przez co chętniej może dokonać zakupów w naszym sklepie, bądź wypełnić formularz kontaktowy.
- Wiarygodność - certyfikat SSL potwierdza wiarygodność Twojej strony internetowej
- Prestiż - certyfikat SSL jasno przedstawia, że dbasz o zasady bezpieczeństwa.
- Rozpoznawalność marki - posiadanie certyfikatu SSL daje do zrozumienia potencjalnym Klientom, że jesteś poważnym osobą/firmą, której można zaufać.
Każdy z nas chciałby by jego witryna i dane przesyłane w sieci były bezpieczne. Naprzeciw tym potrzebom wyszli właśnie twórcy certyfikatu SSL (Secure Socket Layer). Pierwsza wersja tego protokołu pojawiła się już w 1994 roku i od tamtego czasu jest stale rozwijana by móc coraz lepiej chronić nasze strony www.
Certyfikaty SSL to narzędzia zapewniające ochronę witryn internetowych i gwarantujące zachowanie poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami. Certyfikaty SSL rejestrowane są na określoną nazwę domeny i zawierają informacje o jej właścicielu, jego adresie itp. Kryptograficzne zabezpieczenia uniemożliwiają ich samodzielną edycję.
Uruchamiając swoją stronę internetową na pewno będziesz potrzebował/a domeny i najprawdopodobniej będzie to polski adres typu .pl Utrzymanie domeny przez pierwszy rok wcale nie musi oznaczać kosztów i w sieci można znaleźć oferty darmowej rejestracji polskich domen.
Oczywiście jak zawsze warto zwrócić uwagę na "małą czcionkę" i wszelkiego rodzaju haczyki jakie mogą sie kryć za taka propozycję.
Z każdym nowym rokiem kalendarzowym, osoby fizyczne prowadzące własne działalności gospodarcze, mają możliwość zmiany dotychczasowej formy rozliczania się z podatku dochodowego (PIT) z Urzędem Skarbowym (US). Muszą tego dokonać na piśmie z powiadomieniem US.
O ile nie zawiadomimy w nieprzekraczalnym i nieprzywracanym terminie do dnia 20 stycznia każdego nowego roku kalendarzowego US, wówczas kontynuujemy nasze dotychczasowe rozliczenia podatkowe PIT z US. Oczywiście w przypadku gdy nie chcemy dokonywać żadnej zmiany w tym zakresie (PIT), nie musi o tym informować US.
Co do podatników rozpoczynających swoją przygodę z US pomiędzy dniem 01 a 20 stycznia, również mają oni możliwość zmiany do 20 stycznia, dokonanego przed tym dniem wyboru formy opodatkowania na dany rok. Dla tych którzy rozpoczną działalność gospodarcza w trakcie roku (po 20 stycznia), nie ma (co do zasady) możliwości zmiany dokonanego wyboru formy opodatkowania i należy ją kontynuować do końca roku kalendarzowego.