sowie

Przydatne informacje, porady, ciekawostki z różnych branż i tematów

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2012-10-16 09:31

Ostatni komentarz: Ja właśnie w weekend już trochę zacząłem ogarniać auto i przygotowywać je na jesień. Kupiłem wycieraczki oximo, ogarnąłem płyny i posprzątałem w środku. Jeszcze parę rzeczy ogarnę w najbliższych dniach i będzie ok
dodany: 2023.09.12 20:59:09
przez: Robert
czytaj więcej
Data newsa: 2013-04-04 10:15

Ostatni komentarz: chyba najlepiej jednak jest jak ktoś Ciebie raczej wprowadzi do tego biznesu w kontekście marketingu wielopoziomowego bo tym jest jednak typowa konsultantka Oriflame czy z Avon. Ktoś kto długo w tym siedzi i od początku Tobie wyjaśni jak na przykład proponować tanie rzeczy z katalogu w danym miesiącu a z których ma się największy procent. Mnie wprowadziły przesympatyczne osoby z https://www.oriswiat.pl
dodany: 2021.09.17 03:10:08
przez: AśkaKertyńska
czytaj więcej
Data newsa: 2014-04-12 11:08

Ostatni komentarz: No właśnie cała operacja trwa 5 minut pod warunkiem że nie traficie na urzedniczkę z całkowitym brakiem empatii która podeśle was z kwitkiem, ponieważ na drzwiach swych napisała że wydawanie kart odbywa się do 15 i nie ważne że biuro czynne do 16-tej.
dodany: 2019.07.08 13:49:02
przez: Mirob
czytaj więcej
Data newsa: 2011-02-07 15:07

Ostatni komentarz: promotor-marketing, promocja Anna Karczmarz
Forteczna 36/31
58-316 Wałbrzych
tel. 732 729 145
biuro@promo-tor.pl
www.promo-tor.pl
dodany: 2019.01.16 16:01:06
przez: promotor
czytaj więcej
Data newsa: 2010-08-10 09:53

Ostatni komentarz: proponuję zerknąć na stronę paszport.info
dodany: 2018.04.26 15:55:20
przez: paszport.info
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-14 14:00

Ostatni komentarz: home po roku ma strasznie wysokie ceny odnowien... pierwszy rok promocyjnie fajnie wyglada ale potem tragedia...
dodany: 2017.12.04 13:22:15
przez: KS
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-02 14:07

Ostatni komentarz:

Często te określenia są mylone, jeśli ktoś nie ma "technicznego" obeznania w temacie. Ale tak naprawdę nie jest ta wiedza potrzebna wszystkim.


dodany: 2016.11.30 11:39:25
przez: jacek
czytaj więcej
POLECAMY
Zmiany w ustawach podatkowych PIT i CIT oraz VAT na 2013 r.
2012-12-28 15:24

Koniec żartów. Od 01.01.2013 r. nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT.
Jest to najważniejsza, rzec można REWOLUCYJNA zmiana, jakiej dokonał ustawodawca w ustawach podatkowych PIT i CIT oraz VAT na 2013 r.
Od 2013 r. terminy płatności za dostarczone towary czy świadczone usługi będą spędzać sen z powiek służbom księgowym - ale nie tylko. Dlatego wszyscy, którzy prowadzą tzw. uproszczoną księgowość (PKPiR lub ryczałcie i rozliczają podatek VAT), muszą zacząć prowadzić odrębną ewidencje rozliczeń z kontrahentami, a więc dostarczać służbom księgowym wyciągi bankowe, tak jak jest to czynione w przypadku pełnej księgowości.


Zmian nie muszą obawiać się podatnicy którzy w 2013 r.:
1. wybiorą uproszczony sposób wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (oni nie muszą obawiać się zmian, ale tylko do dnia rozliczenia rocznego),
2. podatnicy którzy będą płacić gotówką za towary czy usługi w terminie płatności,
3. podatnicy którzy nie zapłacą kontrahentom w terminie nie zaliczając w koszty takich niezapłaconych faktur i nie odliczą podatku VAT z nich wynikającego,
4. podatnicy terminowo regulujący swoje wszystkie zobowiązania (z tym że i oni, o ile ustalą dłuższe terminy płatności niż 60 dni, będą musieli korygować koszty lub VAT).

WPŁYW NIE UREGULOWANIA ZOBOWIAZAŃ A PODATEK DOCHODOWY

Gdy termin płatności nie przekracza 60 dni

W przypadku otrzymania faktury, lub innego dokumentu i zaliczenia ich do kosztów podatkowych (kwot wynikających z tych dokumentów), podatnik będzie zobowiązany do dokonania zmniejszenia kosztów podatkowych, o ile nie ureguluje płatności wynikających z tych ww. dokumentów w ciągu 30 dni od daty upływu wyznaczonego w ww. dokumentach terminu ich płatności. Korekty należy dokonać w miesiącu, w którym upłynie 30 dni od daty ustalonego terminu płatności.

Gdy termin płatności przekracza 60 dni

W sytuacji ustalenia przez strony terminu płatności dłuższego niż 60 dni, podatnik będzie zobowiązany do dokonania zmniejszenia kosztów podatkowych o kwotę wynikającą z faktury lub innego dokumentu z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów podatkowych, jeżeli w tym terminie kwota ta nie zostanie uregulowana.
Jeżeli w miesiącu, w którym powinno nastąpić zmniejszenie kosztów podatkowych (ww. korekta), podatnik nie ponosi kosztów podatkowych lub poniesione koszty podatkowe są niższe niż kwota stosownego zmniejszenia, wówczas ma on obowiązek zwiększenia przychodów podatkowych o kwotę, o którą nie pomniejszył kosztów podatkowych.
W sytuacji dokonania przez podatnika korekty kosztów podatkowych polegającej na ich zmniejszeniu (ewentualnie korekty przychodów podatkowych polegającej na ich zwiększeniu) i późniejszego uregulowania zobowiązania, podatnik będzie uprawniony do zwiększenia kosztów podatkowych o kwotę dokonanej korekty w miesiącu uregulowania zobowiązania.

Częściowa zapłata

Przedstawione powyżej rozwiązania dotyczące korekty kosztów podatkowych w przypadku nie uregulowania zobowiązania mają zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy podatnik nie zapłacił całej kwoty, jak też wtedy, gdy uregulował swoje zobowiązanie tylko w części.
Zmniejszenia kosztów podatkowych (ewentualnie zwiększenia przychodów podatkowych) należy zatem dokonać w odniesieniu do tej kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, która została uprzednio zaliczona do kosztów podatkowych, a która nie została zapłacona w terminie 30 dni od upływu terminu płatności lub 90 dni od zaliczenia jej do kosztów podatkowych, jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni.
Nowe przepisy regulują oczywiście również sytuację, w której podatnik –zalicza kwoty wynikające z faktury lub innego dokumentu do kosztów podatkowych po upływie terminów płatności, przy czym jeżeli termin płatności ustalony przez strony nie przekracza 60 dni, wówczas termin ten należy liczyć po upływie 30 dni od terminu płatności ustalonego przez strony. Zgodnie z regulacjami ustawowymi, zaliczenie kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów podatkowych następuje wówczas, z tym że nie wcześniej niż w miesiącu jej uregulowania.

Odpisy amortyzacyjne również do korekty

Regulacje dotyczące zmniejszenia kosztów podatkowych (ewentualnie zwiększenia przychodów podatkowych), a także zwiększenia kosztów podatkowych w przypadku późniejszego uregulowania zobowiązania, stosuje się odpowiednio do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik uprzednio zaliczył do kosztów podatkowych.

Dla tych co wybrali uproszczony sposób wpłacania zaliczek na podatek

Regulacje dotyczące zmniejszenia kosztów podatkowych (ewentualnie zwiększenia przychodów podatkowych), a także zwiększenia kosztów podatkowych w przypadku późniejszego uregulowania zobowiązania, znajdują zastosowanie również do podatników, którzy wybrali uproszczony sposób wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Przy czym korekta ta nie będzie wpływała na wysokość zaliczek uproszczonych wpłacanych w trakcie roku podatkowego, natomiast rzutowała będzie na wysokość zobowiązania podatkowego za rok podatkowy.

Dla tych co nie zaliczyli dokumentów kosztowych do kosztów podatkowych

Ww. regulacje dotyczące korekty kosztów podatkowych, nie znajdą zastosowania dla podatnika, który kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, nie zaliczył do kosztów podatkowych. Zatem nieuregulowanie kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu nie będzie powodowało obowiązku korygowania kosztów podatkowych.

UWAGA

W przypadku podatników, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2013 r., a zakończył po dniu 31 grudnia 2012 r. nowe przepisy, dotyczące korekty kosztów podatkowych będą miały zastosowanie dopiero po zakończeniu tego roku podatkowego.

WPŁYW NIE UREGULOWANIA ZOBOWIAZAŃ A PODATEK VAT

Korekta podatku VAT

Firma, która nie dokonała płatności zobowiązania wynikającego z faktury VAT, z której odliczyła podatek VAT, będzie musiała dokonać korekty podatku VAT w terminie 150 dni od daty upływu terminu jej płatności określonej na fakturze.
Po zapłaceniu w/w faktur, naliczony podatek VAT można ponownie odliczyć w deklaracji podatkowej
Uwaga!
Zasady powyższe dotyczą również faktur VAT wystawionych w roku 2012, których termin płatności przypadał na okres od 4 sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.

METODA KASOWA

W przypadku wyboru metody kasowej od 2013 r, podatek VAT należny z wszystkich faktur wystawionych dla naszych kontrahentów (z tym że tych będących podatnikami VAT zarejestrowanymi), będziemy wykazywać i rozliczać w deklaracji VAT i wpłacać na konto urzędu skarbowego, dopiero po zapłaceniu faktury przez kontrahenta.
W przypadku sprzedaży na rzecz nie podatników (os. fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz firm nie zarejestrowanych w VAT), po upływie 180 dni od wydania towaru lub wykonania usługi, o ile nie otrzymamy jednak zapłaty, trzeba będzie (rozliczyć) odprowadzić należny podatek VAT.

Jednak, aby nie było tak „cudownie”, ustawodawca uzależnił, dla tej grupy podatników którzy wybrali „metodę kasową”, termin odliczenia podatku VAT z faktur kosztowych od terminu ich zapłaty. O ile więc taki podatnik otrzyma faktury kosztowe i w danym miesiącu jej nie zapłaci, spowoduje to brak prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w tej fakturze.
Niedokonanie w/w korekt w podatku dochodowym i VAT, powoduje odpowiedzialność karno-skarbową za zaniżanie zobowiązań podatkowych.
W podatku VAT przewidziano dodatkową sankcję w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z niezapłaconych faktur, których nie skorygowano w związku z upływem terminu 150 dni (nie dotyczy firm osób fizycznych których odpowiedzialność za zaniżenie zobowiązania podatkowego wynika wprost z ustawy karnoskarbowej).
A to tylko niektóre zmiany jakie przygotował ustawodawca w podatkach w nowym 2013 roku.



Kaczmarski Michał - kognitariat.com.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: