sowie

Przydatne informacje, porady, ciekawostki z różnych branż i tematów

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2013-04-04 10:15

Ostatni komentarz: chyba najlepiej jednak jest jak ktoś Ciebie raczej wprowadzi do tego biznesu w kontekście marketingu wielopoziomowego bo tym jest jednak typowa konsultantka Oriflame czy z Avon. Ktoś kto długo w tym siedzi i od początku Tobie wyjaśni jak na przykład proponować tanie rzeczy z katalogu w danym miesiącu a z których ma się największy procent. Mnie wprowadziły przesympatyczne osoby z https://www.oriswiat.pl
dodany: 2021.09.17 03:10:08
przez: AśkaKertyńska
czytaj więcej
Data newsa: 2014-04-12 11:08

Ostatni komentarz: No właśnie cała operacja trwa 5 minut pod warunkiem że nie traficie na urzedniczkę z całkowitym brakiem empatii która podeśle was z kwitkiem, ponieważ na drzwiach swych napisała że wydawanie kart odbywa się do 15 i nie ważne że biuro czynne do 16-tej.
dodany: 2019.07.08 13:49:02
przez: Mirob
czytaj więcej
Data newsa: 2011-02-07 15:07

Ostatni komentarz: promotor-marketing, promocja Anna Karczmarz
Forteczna 36/31
58-316 Wałbrzych
tel. 732 729 145
biuro@promo-tor.pl
www.promo-tor.pl
dodany: 2019.01.16 16:01:06
przez: promotor
czytaj więcej
Data newsa: 2010-08-10 09:53

Ostatni komentarz: proponuję zerknąć na stronę paszport.info
dodany: 2018.04.26 15:55:20
przez: paszport.info
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-14 14:00

Ostatni komentarz: home po roku ma strasznie wysokie ceny odnowien... pierwszy rok promocyjnie fajnie wyglada ale potem tragedia...
dodany: 2017.12.04 13:22:15
przez: KS
czytaj więcej
Data newsa: 2016-09-02 14:07

Ostatni komentarz:

Często te określenia są mylone, jeśli ktoś nie ma "technicznego" obeznania w temacie. Ale tak naprawdę nie jest ta wiedza potrzebna wszystkim.


dodany: 2016.11.30 11:39:25
przez: jacek
czytaj więcej
Data newsa: 2013-08-09 10:07

Ostatni komentarz: JARTOM, nieruchomości w SSE, nie tylko w Bieruniu - oni mają również hale w innych miastach. Po prostu przejrzyjcie sobie ich bazy. Teraz można robić naprawdę interesy w wielu miejscach i na bardzo dobrych warunkach.
dodany: 2016.07.15 11:26:58
przez: korter
czytaj więcej
POLECAMY
Nie daj się zrobić w słupa
2015-07-28 10:59

Kampania „Nie daj się zrobić w słupa" zainicjowana została przez Kontrolę Skarbową w październiku 2014 roku. Swoim zakresem obejmuje działania polegające na spotkaniach informacyjno-edukacyjnych z młodzieżą akademicką, młodzieżą klas maturalnych a także z osobami szukającymi zatrudnienia - zarejestrowanymi w biurach pracy. Jednocześnie podejmowane są działania pośrednie za pomocą mediów: radia, telewizji Internetu i prasy.

Skąd się wziął pomysł na taką kampanię?
Kontrola Skarbowa prowadząc swoje działania coraz częściej spotyka się z osobami, które zostają wciągnięte do zorganizowanej grupy przestępczej, której głównym celem jest wyłudzenie podatku VAT. Nie zawsze uświadamiają sobie, że jeden nierozważny krok może zniszczyć ich życie.


Co jest celem kampanii?
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i edukacja w zakresie bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej, pokazanie konsekwencji związanych z wystawianiem i wprowadzaniem do obiegu prawnego fikcyjnych faktur, uczestnictwem w karuzeli podatkowej. Przekonanie młodych ludzi, iż nie warto wchodzić na drogę przestępstwa.

Co jest głównym przesłaniem?
Uświadomienie wszystkim potencjalnym ofiarom grup przestępczych, które otrzymały propozycję pełnienia roli „słupów" bądź „buforów", że za oszustwa podatkowe grożą kary - nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego. A przede wszystkim tego, że „nie ma szybkich i łatwych pieniędzy". Włącz rozum zanim podejmiesz jeden nierozważny krok.

"Nie daj się zrobić w słupa" - to działania informacyjne skierowane do wszystkich osób, które mogą znaleźć się w grupie potencjalnych kandydatów na firmy - słupy. Wydaje nam się, że to zagrożenie nas nie dotyczy. Czy jednak na pewno?

Kandydaci na firmy słupy są werbowani przez uczestników zorganizowanej grupy przestępczej, która doskonale wie kogo i gdzie szukać. Werbowani są w różnych miejscach, gdzie łatwo zawiera się znajomości. Do przestępczych celów najczęściej są wykorzystywane osoby, które z uwagi na niską świadomość prawa, swój status materialny lub brak środków do życia, stałego miejsca zamieszkania, godzą się na wejście w świat przestępczy za otrzymywanie regularnej lub jednorazowej zapłaty. Wykorzystywane są osoby uzależnione od alkoholu, czy narkotyków, osoby bezrobotne, emeryci, ludzie młodzi, wkraczający dopiero na drogę zawodową, a nawet osoby nieuleczalnie chore.

Bardzo ważna jest walka z oszustami, ale również niezwykle ważne jest informowanie osób, które mogą stać potencjalnymi ofiarami oszustów. Musimy pamiętać, iż odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, ale i te, które zostają wykorzystane tylko do podpisywania fikcyjnych faktur - wchodząc tym samym na drogę przestępstwa.

Przykład 1

Student ekonomii, szukał dorywczej pracy. Skontaktował się z nim człowiek, który poinformował, że ma bardzo atrakcyjną ofertę pracy. Nie jest to bardzo czasochłonna praca, wystarczy kilka godzin dziennie. Praca w sam raz dla studenta. Pierwszym obowiązkiem studenta było założenie firmy. W zasadzie praca polegała na tym, by napisać kilka maili i złożyć parę zleceń. Brzmiało bardzo interesująco. Chłopaka zapewniono, że wszystko co robi, jest legalne. W ciągu zaledwie kilku miesięcy na polecenie „szefa" młody mężczyzna przygotował aż 264 fikcyjne faktury na kwotę prawie 9 milionów złotych. Pod wszystkimi dokumentami mężczyzna się podpisał, nie zdając sobie - jak potem tłumaczył – sprawy
z konsekwencji. Otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Prawdopodobnie faktycznie mógł nie mieć pojęcia, że jest wykorzystywany do oszustwa karuzelowego. Po kilku miesiącach dowiedział się, że musi zwrócić 2 miliony złotych, bo wystawił fikcyjne faktury. Jednocześnie wspomniany „szef", który okazał się członkiem zorganizowanej grupy przestępczej, zniknął bez śladu. Pieniądze, które będzie musiał oddać młody przedsiębiorca prawdopodobnie znalazły się w kieszeni wspomnianego „szefa" i jego współpracowników z grupy przestępczej. Tak funkcjonują bowiem przestępcy wyłudzający VAT za pomocą słupów podatkowych czy buforów.

Przykład 2

Pan Adam prowadzi małą hurtownię sprzętu elektronicznego. Pewnego dnia otrzymuje interesującą propozycję handlową. Kolega sprowadza telefony komórkowe z zagranicy. Sprowadza więc i dla Pana Adama 1000 szt. telefonów komórkowych. Od razu znajduje mu na nie kupca. Mężczyźni ustalają szczegóły transakcji. Kolega wysyła telefony komórkowe - zamiast do Pana Adama, bezpośrednio do kupca. Pan Adam otrzymuje wynagrodzenie i wystawia jedynie fakturę na wskazanego przez kolegę nabywcę. Transakcja została sfinalizowana.

Tym sposobem Pan Adam zrealizował kolejne transakcje. W sumie wystawił ponad 150 faktur na kwotę ponad 2 mln zł. Okazuje się, że wszystkie transakcje były fikcyjne. Dostawca telefonów znika bez śladu, kontrahent okazał się oszustem – wyłudził zwrot podatku VAT. Okazało się, że Pan Adam jest uczestnikiem oszustwa karuzelowego i zorganizowanej grupy przestępczej.


Schematów karuzeli podatkowej jest wiele. Ich celem jest wyłudzenie z budżetu państwa podatku VAT, który na żadnym wcześniejszym etapie nie został zapłacony.

Oznacza to, że firmy słupy lub bufory zakładane są wyłącznie po to, by stworzyć pozory legalnego działania, tzn. mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, posiadają NIP i REGON, posiadają rachunki bankowe. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że są uczciwymi podmiotami. Przyglądając się jednak bliżej, firmy te często nie posiadają żadnego majątku, zaplecza technicznego, nie zatrudniają też żadnych pracowników. Siedziba jest jedynie użyczonym adresem. Podmioty działające w ramach zorganizowanej grupy przestępczej tworzą łańcuchy firm, a ich rola jest ściśle określona. Ich działanie w szarej strefie to głównie sterowanie obrotem towarowym, obiegiem dokumentów oraz płatnościami, które ma na celu zatarcie śladów rzeczywistej działalności i jednocześnie nadanie jej pozorów legalności.

Źródło: slupczyoszust.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: